Artykuł o szybkim czytaniu w Głosie Pedagogicznym

W czasopiśmie Głos Pedagogiczny przeczytac można nasz artykuł na temat szybkiego czytania i jego przydatności. Zapraszamy do lektury.

Czy szybkie czytanie może ułatwić naukę?

Czytanie jest umiejętnością, bez której współczesny człowiek właściwie nie może się obejść. Zasób wiedzy wyniesionej ze szkoły po kilku czy kilkunastu latach w znacznej części się dezaktualizuje. Aby pozostać w kontakcie z rzeczywistością, trzeba czytać.

Co to jest szybkie czytanie?
Szybkie czytanie to umiejętność czytania szybszego od przeciętnego. Przeciętny dorosły czytelnik potrafi przeczytać od 150 do 250 słów w ciągu jednej minuty. Osoby czytające dużo książek i artykułów często czytają z tempem powyżej 300–350 słów na minutę. O szybkim czytaniu można mówić, gdy czytelnik przekroczy granicę 400 słów na minutę. Rekordziści czytają po kilkadziesiąt tysięcy słów. Każdy, przy niewielkim wkładzie pracy, może poprawić swoje tempo czytania 2- lub 3-krotnie.

Czym szybkie czytanie odróżnia się od normalnego?
Czytający tekst często łapią się na tym, że niby śledzą oczyma litery, lecz ich myśli są skupione na czymś zupełnie innym. Dzieje się tak w wyniku kłopotów z koncentracją. Ich przyczyną jest niewystarczająca liczba bodźców docierających do mózgu, który zaczyna zajmować się kilkoma rzeczami na raz. Zwiększając tempo czytania, dostarcza się mu stymulacji optymalnej, co sprzyja koncentracji i paradoksalnie zwiększa rozumienie. W klasycznym czytaniu większość dorosłych osób jednym spojrzeniem obejmuje jeden wyraz, w szybkim wytrenowane oko potrafi objąć spojrzeniem pół linijki, a w skrajnych przypadkach i pół strony.

Czytaj całość

Category: Publikacje

- 13 maja 2015

Dodaj komentarz