Artykuł w miesięczniku Top Agrar

7b45e9a8deeae5c578167c00eadaa16fNa stronie czasopisma rolniczego Top Agrar przeczytać można wywiad z Natalią Minge. Porusza on zagadnienie chęci do dziedziczenia gospodarstw przez dzieci rolników. Jest on komentarzem do artykułu, który ukazał się w drukowanej wersji pisma, a w tworzeniu którego miała ona przyjemność współuczestniczyć. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Publikujemy cały wywiad ze specjalistką w dziedzinie psychologii dziecięcej, panią psycholog Natalią Minge, która sama będąc mamą trójki dzieci może podpowiedzieć, jak mogą wyglądać relacje pomiędzy rodzicami a dziećmi i jak sprawić, by komunikacja nie była trudnością, a oboiwązki karą.

Czy możemy oczekiwać, że któreś z dzieci przejmie gospodarstwo?

Natalia Minge: Nie można uważać za pewnik, że któreś z dzieci przejmie gospodarstwo. Istnieje wiele sposobów na to, by zwiększyć szansę, że to się stanie, ale nikt nie powinien tego oczekiwać, uważać tego za obowiązek dziecka. To dlatego, że następca, który przejmuje gospodarstwo bo musi, robiąc to wbrew sobie nie będzie dobrym gospodarzem, a przecież patrzenie, jak dorobek życia popada w ruinę, to jedna z najgorszych perspektyw dla rodzica. To, co z całą pewnością warto robić to przekazywać dzieciom swoją miłość do tego zawodu i zarażać je pasją. To o wiele skuteczniejsze, niż wyrażanie oczekiwania, że dziecko ma zostać rolnikiem, nawet wbrew sobie.

Czytaj całość!

 

Category: Publikacje

- 27 października 2015