Borek i Bogowie Słowian

Autor: Igor D. Górewicz

Wydawnictwo: Triglav
ISBN: 978-83-924934-5-7
Wiek przeznaczenia: 6+
Cena: 40 zł

Opowieść zaczyna się całkiem zwyczajnie, gdy kilkuletni Borek, czyli Czcibór udaje się wraz z taką na spacer. Zwyczajność się kończy, gdy bohater ze współczesnego Szczecina przenosi się do tegoż samego grodu tyle, że z czasów sprzed nastania Chrześcijaństwa. Bohater więc wyrusza na wędrówkę mającą dwa cele – odnalezienie złotego posążka Triglava oraz powrót do domu. Po drodze ma możliwość poznania osobiście całego panteonu słowiańskich bóstw. Tematyka książki jest bardzo oryginalna, wręcz unikalna. Podobnych publikacji, zwłaszcza przeznaczonych dla dzieci na rynku wydawniczym właściwie nie ma. Bajka ta przybliża obyczaje i sposób życia dawnych Słowian, pozwala także na poznanie bóstw, jakie czcili nasi przodkowie. jakkolwiek nasza wiedza o nich jest bardzo szczątkowa, autora spokojnie można określić, jako eksperta w tej kwestii. Wiedza przekazywana jest zatem możliwie rzetelna i pełna. jedynym, co może budzić wątpliwości to to, że Borek oraz jego tata wydają się być i dziś wyznawcami pogańskich bóstw, ale to już kwestia światopoglądowa nie podlegająca ocenie.

Każda strona zawierająca tekst okolona jest ornamentem, który nie wpływa na czytelność. Obrazki są kolorowe – na osobnych stronach oraz czarno-białe znajdujące się obok tekstu. Wszystkie ilustracje posiadają bardzo dużą wartość informacyjną. Pokazują stroje i czynności wykonywane przez dawnych mieszkańców naszych ziem. Zobaczyć możemy na nich również wyobrażenia bóstw. Są stworzone bardziej w konwencji baśniowej, nawiązującej do dawnych książkach dla dzieci, niż bajkowej. Sa bardzo wyraźne i estetyczne.

Książka przeznaczona jest dla dzieci starszych, więc wymagania wobec czytelności nie są aż tak duże, jednak spełnione są całkowicie. Czcionka jest dość duża, a światło pomiędzy wierszami jest bardzo duże. Tekstu na stronie jest bardzo dużo, jednakże sprawia on wrażenie bardzo przejrzystego.

Okładka jest miękka, a kartki klejone. Książkę wydrukowano na szarym papierze, obrazki kolorowe wydrukowano na dość sztywnym, błyszczącym papierze. książka nie lamie się, a strony nie mają tendencji do wypadania.

Bardzo ciekawa, oryginalna pozycja, świetny sposób na zapoznanie młodych czytelników z historią, która nie jest dobrze znana nawet dorosłym.

Category: Nasze recenzje

- 17 sierpnia 2015