Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem

Autor: Elżbieta Zubrzycka

Wydawnictwo: GWP

ISBN: 978-83-60577-50-9
Wiek przeznaczenia: 4+
Cena: 25 zł

Książeczka porusza kwestię, która stała się w ostatnich latach tematyką wielu poradników dla dorosłych, jednakże na próżno poszukiwać jej w publikacjach dla dzieci, a mianowicie przyjaźni, która czyni nas niewolnikami drugiej osoby. Bohaterka bardzo pragnie mieć przyjaciela – kogoś, z kim mogłaby dzielić tajemnice, radości i smutki, kogoś, kto wspierałby ją w trudnych chwilach i zapewniał poczucie bezpieczeństwa. Pragnie zaprzyjaźnić się z misiem koala, jednakże, gdy na jej drodze staje smutny i samotny krokodyl, postanawia, że to właśnie on będzie jej towarzyszem. Jednak czy samolubny i niebezpieczny krokodyl nadaje się na przyjaciela małej dziewczynki?

Dzięki tej publikacji dzieci mogą dowiedzieć się, że nie każda przyjaźń warta jest naszych starań i nie każdy nadaje się na przyjaciela. Pokazuje, że relacja, w której jednostronna czuje się okropnie, jest zmuszana do ciągłych poświęceń, a mimo to odczuwa nieustanne poczucie winy to wcale nie przyjaźń i nie można w niej tkwić bez końca. Ukazuje także prawdziwą przyjaźń, w której każda ze stron coś dostaje, ale także wiele wnosi, gdzie niezwykle ważna jest symetria. Książka może pomóc młodym czytelnikom  zadbać o siebie i unikać toksycznych relacji. Jest to pozycja niezwykle przydatna, zwłaszcza, że dzieciom, trudniej, a niżeli dorosłym zadbać o własne bezpieczeństwo i dobrostan w relacjach zarówno z rówieśnikami, jak i dorosłymi. Kompetencje, jakie pomoże im nabyć, będą przydatne przez całe życie.

Bardzo istotną częścią książki jest wprowadzenie skierowane do rodziców, wychowawców i nauczycieli. Zawiera ona wskazówki dotyczące rozmowy, jaką warto z dzieckiem przeprowadzić po lekturze książki. Wewnątrz samej książeczki znajdują się pytania do dziecka, nad którymi może samodzielnie się zastanowić, a odpowiedź a które pozwoli i nam i jemu bardzo wiele się o nim i jego pojmowaniu przyjaźni dowiedzieć.

Ilustracje są ładne, pasują do tekstu, jednakże nie oczarowują czytelnika.

Czcionka w publikacji jest dość duża, czytelna na białym tle. Nawet dość początkujący czytelnik poradzi sobie z samodzielną z lekturą, jednakże znacznie więcej korzyści wyniesie z czytania wspólnie z rodzicem.

Książka jest szyta, posiada twardą okładkę i powinna znieść wielokrotne użytkowanie.

Książka warta jest tego, by znaleźć się na każdej dziecinnej półeczce. W każdej przedszkolnej i szkolnej bibliotece powinna znajdować się obowiązkowo.

Category: Nasze recenzje

- 17 sierpnia 2015