Cynamon i Trusia. Wierszyki na okrągły rok

Autor: Ulf Stark

Wydawnictwo: Zakamarki

ISBN: 978-83-60963-84-5
Wiek przeznaczenia: 3+
Cena: 23 zł

Z ogrodu Cynamona i Trusi uciekło lato. Poszło sobie i nie daje się przywołać z powrotem. Bohaterowie wyruszają zatem w świat, by je odnaleźć. Wędrują przez okrągły rok, co pozwala im poznać bardziej i mniej przyjemne aspekty poszczególnych pór roku, by w końcu odnaleźć zaginione, ukochane lato.

Pozycji, w tym wierszowanych, przybliżających poszczególne pory roku na naszym rynku wydawniczym nie brakuje, jednakże ta jest wyjątkowa z kilku powodów. Zarówno pory roku, jaki i to, co można w ich czasie robić przedstawione są tu nie dydaktycznie, ale z przymrużeniem oka i ogromną dawką humoru. Rozmowy z grzybami, które nie podzielają entuzjazmu wobec lata, budowanie domku żuczka, ubranie choinki w czapkę i skarpetki, czy taplanie się w błocie, to tylko niektóre przykłady. Trudno pozbyć się wrażenia, że postrzeganie pór roku przez Szwedów jest nieco inne, niż przez Polaków i jest to niewątpliwie mocną stroną książki.

Ostatnim, co ją wyróżnia, jest forma, w jakiej została napisana. Przyzwyczajeni jesteśmy do wierszyków dla dzieci, które są bardzo przewidywalne, wręcz monotonne. Ścisły sylabizm, rymy dokładne, parzyste, nieraz wręcz częstochowskie są w książkach przeznaczonych dla najmłodszych codziennością. Tu jest inaczej. Tłumaczka ma świetny słuch literacki. jej wiersze są lekkie, lecz nie monotonne, wpadają w ucho, mimo, że często złamana jest w nich symetria. Tak wysoki poziom wierszy dla dzieci jest rzadkością, a przy tym świetnym wprowadzeniem w „dorosłą” poezję.

Grafika jest rozpoznawalna dla tych, którzy z Cynamonem i Trusią, czy nawet innymi książkami Zakamarków mieli styczność. Ilustracje są proste, nie udają jednak, ze wykonane zostały dziecinną ręką.

Pod względem czytelności książce nic nie można zarzucić. Czcionka nie jest może bardzo duża, jednak zawsze umieszczona jest na białym tle w pewnej odległości od ilustracji.

Pozycja jest szyta, posiada twarda okładkę, dość sztywne, matowe strony. powinna przetrwać kontakt z rękami przedszkolaka.

Ciekawa pozycja prezentująca pory roku w niecodzienny, zabawny i pełen uroku sposób. Polecamy.

Category: Bez kategorii

- 17 sierpnia 2015