Czy umiesz gwizdać, Joanno?

Autor: Ulf Stark

Wydawnictwo: Zakamarki

ISBN: 978-83-60963-29-6
Wiek przeznaczenia: 6+
Cena: 24 zł

Bertil nie ma dziadka, a jego przyjaciel Ulf ma. Wspólnie postanawiają to zmienić i udają się do miejsca w którym staruszków jest pełno, czyli do domu starców. Tam poznają Nilsa starszego pana, którego Bertil informuje, że jest jego dziadkiem. Tak zaczyna się historia przyjaźni między małym chłopcem a bardzo samotnym starszym człowiekiem.

Książka warta tego by poświęcić jej swój czas. Mimo, iż nie ma tradycyjnego happy endu jest niezwykle ważna, bo w piękny sposób opowiada o tym jak proste gesty mogą zmienić czyjeś życie i nawet ludziom u schyłku życia dać dużo radości. To książka także o tym, że możemy być życzliwi i przyjaźni także wobec osób, które nie są naszą rodziną, a nawet których praktycznie wcale nie znamy.

Dużą zaletą tej ksiażki jest to, że dzieci zachowują się jak dzieci, co nie oznacza że są dziecinne. Ich zachowania są logiczne, ale też pełne prostoty, bez zbędnego „owijania w bawełnę”. Ciepło i życzliwość wobec innych wręcz emanuje z kart tej niewielkiej książki

Grafika jest bardzo prosta. Ciekawe jest to, że narysowane postacie nie są piękne, lecz raczej brzydkie. Rysynki są tak proste jak opowieść a mimo to są bardzo dobrym uzupełnieniem dla tekstu. Nie odciągają od czytania

Czcionka jest dosyć mała, a na niektórych stronach tło jest dość wyraźnie kolorowe. Może to utrudniać czytanie niewyrobionemu odbiorcy słowa pisanego. Warto tą książkę przeczytać wspólnie z dzieckiem.

Książka posiada twardą okładkę. Wytrzyma wielokrotną lekturę, a warto do niej wracać.

Recenzowana książka to wyciskacz łez. Nie tylko wzrusza, ale daje też do myślenia. Może być dobrym pretekstem do rozpoczęcia rozmowy o przemijaniu i śmierci, a także naszym stosunku do żyjących zwłaszcza starszych i schorowanych. Na takie rozmowy nigdy nie jest za wcześnie, trzeba tylko dobrze się do nich przygotować i przemyśleć co chcemy dziecku przekazać. Bardzo polecamy!!

Category: Nasze recenzje

- 17 sierpnia 2015