Do kogo należy ciało dziecka i komu ma służyć?

Na portalu Dziecipoznan.pl ukazał się nasz artykuł na temat tego, czy rodzice przekłuwać niemowlętom uszy i gdzie własciwie przebiega granica władzy rodzicielskiej.
Zapraszamy do lektury.

Jakiś czas temu natknęłam się na portalu społecznościowym na dyskusję dotyczącą przekłuwania uszu dzieciom, a zwłaszcza niemowlętom. Uderzające było to, że w opinii wielu mam jest to drobny, nieistotny zabieg, który przynosi wiele dobrego „bo dzieciom się łatwej goi„, „a przecież dziewczynki tak ładnie wyglądają„.  Dla mnie jest to problem o zupełnie innym wydźwięku. Skłania, bowiem, do postawienia pytania:

Do kogo należy ciało dziecka i komu ma służyć?Dorośli mają tendencję do bagatelizowania tego, co dotyczy dziecięcej cielesności w sytuacji, gdy w grę wchodzi coś, co oni sami uważają za ładne. Nikt nie zapyta się kilkumiesięcznego brzdąca, czy życzy sobie, by jego płeć była tak jednoznacznie podkreślana. Czy ono ma ochotę cierpieć (to wcale nie jest stwierdzenie przesadzone – dzieci mogą mieć dokładnie takie same problemy z gojeniem ran, jak dorośli) w imię tego, by jego mama mogła być dumna z tego, że ładnie wygląda.

Czytaj całość

Category: Bez kategorii

- 12 maja 2015

Dodaj komentarz