Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli prawa małych i dużych

Autor: Joanna Krzyżanek

Wydawnictwo: Jedność

ISBN: 978-83-7442-705-0
Wiek przeznaczenia: 4+
Cena: 26 zł

Książka przybliża czytelnikowi dziesięć wybranych praw, jakie przysługują zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Przedstawione są one o tyle ciekawie, że za każdym razem zanim jakiś przepis zostanie zwerbalizowany, poprzedza go historyjka – ani straszna, ani traumatyzująca, która jedna (w większości przypadków) ukazuje łamanie tych praw przez same dzieci i konsekwencje z tego płynące – dzieci, które przezywają innych, wreszcie zaczynają przezywać siebie nawzajem i czują, jak bardzo ich to boli, dziewczynka szpera w rzeczach innych, inna podszczypuje znajomych. Dzięki tym krótkim opowiadaniom problem zostaje wyraźnie nakreślony, co sprawia, że staje się w pełni zrozumiały dla, praktycznie, każdego dziecka. Po nazwaniu danego prawa ukazane jest jak każdy, nawet dziecko, może wprowadzać je w życie.

Zamysłem książki nie jest stworzenie katalogu i tłumaczenie całej karty praw dziecka, czy w ogóle człowieka. Autorka wybrała te, które wydają jej się najważniejsze i możliwe do dość łatwego przedstawienia młodemu czytelnikowi. Wydają się być wybrane w sposób sensowny i konsekwentny. Sposób przedstawienia sprawia, że poszczególne części książki są świetnym zaproszeniem do dialogu.

Ilustracje wykonał Marcin Ciseł i są one dla tegoż autora rysunków bardzo charakterystyczne. Są one nie tyle ładne, co sympatyczne. Nieźle też wyrażają emocje postaci, co w tej publikacji wydaje się szczególnie istotne.

Czytelność jest bardzo wysoka. Użyto dużej, ciemnogranatowej czcionki, która zawsze umieszczona jest na białym tle. Pozwala to na samodzielną lekturę nawet przedszkolakom.

Publikację wydrukowano na grubym papierze. Jest szyta, posiada twardą okładkę, powinna zatem przetrwać nawet w publicznej bibliotece.

Książka jest świetnym wprowadzeniem do zajęć traktujących o prawach dziecka i prawach człowieka. Zarówno w sytuacji, gdy pragniemy uświadomić dzieci o ich istnieniu, jak i w przypadku, gdy zachowanie niektórych dzieci wymaga interwencji. Powinna znaleźć się w przedszkolnych biblioteczkach (przynajmniej tych dla nauczycieli), jak i w szkołach. Świetnie nadaje się także do wspólnej z dzieckiem lektury, pozwala na rozpoczęcie rozmowy na temat respektowania wzajemnie swych praw.

Category: Bez kategorii

- 17 sierpnia 2015