Fontanna z coli i ręka potwora

Autor: Corinna Harder, Jens Schumacher, Charlotte Wagner

Wydawnictwo: Jedność

ISBN: 978-83-7442-981-8
Wiek przeznaczenia: 6+
Cena: 19 zł

Chyba każdy w dzieciństwie marzy o zostaniu szalonym eksperymentatorem. Ta książka umożliwia realizację takich pragnień zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Opisane w niej eksperymenty nie są nastawione na szczegółowe opisywanie reguł rządzących światem, praw fizyki, czy chemii. Mają służyć rozrywce, rozśmieszać, bawić, ale przy tym kształcić żyłkę naukowca, przekazywać fragmenty wiedzy w sposób zupełnie niezauważalny. Eksperymenty zawarte w publikacji można rzeczywiście uznać za szalone, a niektórych z pewnością lepiej nie wykonywać w domu (choćby tytułowej fontanny z coli). Inne mogą okazać się naprawdę obrzydliwe, lub przestraszyć kogoś nie na żarty, wszystkie jednak są ciekawe i, przynajmniej wtajemniczonemu, powinny dostarczyć sporej porcji śmiechu. Jest to świetna lektura na deszczowe wakacje, czy długie jesienne wieczory, gdy dzieci się nudzą. Podczas przygotowywania eksperymentów z pewnością się pobrudzą, ale nuda ani nam, ani dzieciom nie zagrozi. Ciekawostka jest dołączony do każdego przepisu spektakulometr pokazujący jaka liczbę punktów spektakularności można sobie przyznać za wykonanie danego doświadczenia. Dzięki notatkom oraz nagromadzonym zdjęciom (zwykle to właśnie za nie można otrzymać maksymalną liczbę punktów) można stworzyć własny album z wynikami zwariowanych eksperymentów.

Rysunki są dwukolorowe – czarno – zielone i pełnią funkcję raczej rozrywkową, niż pomocniczą. Tym niemniej są sympatyczne i dowcipne.

Książkę samodzielnie czytać powinny wyłącznie starsze dzieci – co najmniej chodzące do podstawówki, gdyż wiele doświadczeń wymaga obecności i pomocy rodzica. Czytelność jest do tego świetnie dopasowana.

Książka ma miękką okładkę i jest klejona. Istnieje zagrożenie, że w przypadku zbyt intensywnego używania podczas doświadczeń może łatwo ulec uszkodzeniu.

Nie bardzo naukowa, ale zabawna książka proponująca zabawne, szalone eksperymenty, które mogą obudzić naukowca w każdym kilkulatku i jego rodzicu.

Category: Nasze recenzje

- 17 sierpnia 2015