Forum edukacji domowej i demokratycznej

Zdjęcie użytkownika Kolektyw Edukacyjny.22 kwietnia w Poznaniu odbędzie się Forum Edukacji Domowej i Demokratycznej, w którym również będziemy brać udział.

Wydarzenie jest spotkaniem w szerokim gronie osób: rodziców, dzieci, edukatorów, dyrektorów, pracowników naukowych, liderów i liderek zaangażowanych w środowiska edukacji domowej i demokratycznej. Głównym mówcą konferencji będzie Andre Stern – człowiek, który w szkole nie spędził ani jednego dnia, a dziś jest profesjonalnym mówcą oraz znanym pisarzem, gitarzystą, lutnikiem czy dziennikarzem; a sam o sobie mówi, że nigdy nie przestał się uczyć.

Od kilku lat edukacja domowa w Polsce jest w fazie rozkwitu. Pomimo niekorzystnie zmieniającego się prawa, liczba rodzin, która bierze na siebie odpowiedzialność za edukację własnych dzieci wzrasta z roku na rok. Od kilku lat pojawiają się w naszym kraju również tzw. szkoły demokratyczne, czyli miejsca tworzących się społeczności dzieci i dorosłych opartych na autentycznym i szczerym kontakcie; miejsca gdzie dzieci wraz z dorosłymi wspólnie podejmują decyzje o tym czego, z kim, gdzie i w jaki sposób się uczą.
Oba światy przeplatają się bardzo wyraźnie, dzieci będące w edukacji demokratycznej korzystają z prawa do edukacji domowej, edukatorzy domowi coraz częściej sięgają do idei jakie urzeczywistniane są w szkołach demokratycznych.
Łączą ich szkoły “matki”, czyli szkoły w których dzieci zapisane są do edukacji domowej, w których m.in zdają coroczne egzaminy. A może łączy ich o wiele więcej…?

Zapraszamy wszystkich rodziców, którzy są już na drodze edukacji domowej czy demokratycznej, ale przede wszystkich tych, którzy dopiero szukają optymalnej drogi rozwoju dla swoich dzieci

PROGRAM

10.00 – rejestracja oraz oficjalne otwarcie
11.00 -13.30 spotkanie z André Sternem zatytułowane „…I nigdy nie chodziłem do szkoły – co sprawia, że uczymy się skutecznie?
13.30 – 14.00 przerwa kawowa
14.00 – 15.00 Wyzwania rodzica w edukacji domowej i demokratycznej – Natalia Minge
15.00 – 16.00 Opowieść o wolnej szkole – Marta Jermaczek Sitak i Justyna Dermont Owsińska
16.00 – 17.00 Edukacja domowa z perspektywy czasu – panel dorosłych uczących się poza szkołą
17.00 – 17. 45 Edukacja domowa w Otwartych Drzwiach – Remigiusz Stępak
Zakończenie!

ZAPISY I KOSZTY
39 zł – do 31 marca
50 zł – w kwietniu oraz na miejscu wydarzenia

Dzieci do 12 roku życia – wstęp wolny.

Za bilety płacimy przez zrzutkę, link poniżej.
https://zrzutka.pl/dae5je

Dla każdego uczestnika przygotowaliśmy prezent – darmowy egzemplarz „Siewców entuzjazmu” André Sterna.

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Kolektyw Edukacyjny, prowadzące od dwóch lat w Niepublicznych Szkołach Podstawowej i Gimnazjum Otwarte Drzwi edukację domową, oraz tworzące w Puszczykowie pod Poznaniem przedszkole domowo leśne i wolną szkołę NaBosaka.

Wspierają Nas:
Niepubliczne Szkoły Podstawowa i Gimnazjum „Otwarte Drzwi”
Fundacja na rzecz rozwoju świadomości ATARAXIA
Ekologia dzieciństwa,
kenrobinson.pl
Fundacja Boczne Drogi
Spółdzielnia Socjalna Pracownia
hipokampus.pl
Fundacja Matecznik
Jeśli jesteś zainteresowany współpracą napisz na kolektyw.edu@gmail.com

Category: Wydarzenia

- 27 lutego 2018