Generał Ciupinek

Autor: Barbara Tylicka, Henryk Jerzy Chmielewski

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

ISBN: 978-83-7648-585-0
Wiek przeznaczenia: 6+
Cena: 20 zł

Głównym bohaterem książki jest Ciupinek chłopiec z bardzo niewielkiego miasteczka Łysobyki Wielkie. Właściwie bohaterem zbiorowym jest cała społeczność tej miejscowości. Mieszkańcy noszą nazwiska wskazujące na zawód jaki wykonują. Przewodniczący Rady Miasta to Zebranko. Aptekarz to Rivanol, a obieżyświat to Dziadek Patatajko. Bohaterowie są sympatyczni brak jest czarnych charakterów. Historia opowiadana w książce zaciekawia, a dla starszych może być świetną wycieczką w czasy nieodległego PRL-u. Dodatkowym atutem książki jest zakończenie pokazujące, ze wspólnym wysiłkiem można osiągnąć więcej niż prowadząc ciągle spory i walki. Ciupinek zmienia mundur generalski na strój przewodnika po atrakcjach turystycznych Łysobyk Wielkich.
Książka mimo upływu lat, wcale się nie zestarzała. Nadal bawi, rozśmiesza, wytyka ludzkie słabostki, lecz nie czyni tego zgryźliwie lecz z sympatią dla wszystkich mieszkańców  maciupkiego miasteczka.

Ilustracje są autorstwa Papcia Chmiela, najbardziej znanego polskiego twórcy komiksów. W generale Ciupinku rysunki są czarno- białe i pojawiają się co kilkanaście stron, zajmując powierzchnię całej stronicy.

Czytelność książki jest bardzo dobra. Obrazki nie przeszkadzają w czytaniu. Tekst jest czarny na białym tle.

Książka ma miękką okładkę i jest klejona.

Moim zdaniem ta książka a nie Janko Muzykant, czy inny Antek powinna być lekturą obowiązkową w szkole podstawowej. To, jak funkcjonował PRL i ludzie w nim żyjący ma dużo większe przełożenie na obraz współczesnej Polski niż pozytywistyczne dramaty, których dzieci nie chcą i nie mogą zrozumieć (bez dobrej znajomości historii). Książka może być świetnym pretekstem do dyskusji w rodzinnym gronie, jak bardzo zmienił się świat wokół nas i może skłaniać do postawienia pytania czy we wszystkich obszarach zmienił się na lepsze.

Category: Bez kategorii

- 17 sierpnia 2015