Jak przygotowac dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Jeżeli posiadacie malucha, który w tym roku rozpoczyna edukacje w przedszkolu, przygotowaliśmy dla Was kilka rad, które z pewnością ulatwią Wam ten trudny dzień. Artykuł ukazał sie on na Dziecipoznań. Zapraszam do lektury.

 

Rozpoczęcie przedszkola to duży stres zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Szczególnie mocno przeżywają to rodziny, w których dziecko Dotąd pozostawało z mama, babcią lub opiekunką. Rozpoczęcie instytucjonalnej edukacji będzie dla niego z całą pewnością dużym przeżyciem i warto zadbać, by pozostawiło ono miłe wspomnienia.
Dla każdej rodziny jest to wejście w zupełnie nowy okres – dziecko jest postrzegane, jako dojrzalsze, niepotrzebujące nieustannej opieki rodziców, z każdym dniem wszyscy będą od niego wymagać coraz więcej samodzielności. Warto akcentować to przejście. Dziecku będzie nieco łatwiej, gdy będzie postrzegało siebie, jako dojrzalsze. Lepiej jest raczej powiększać zmiane, niż obiecywac dziecku, że wszystko będzie jak dawniej.
Rozmawiając z dzieckiem o przedszkolu powinniśmy budować realistyczny jego obraz. Rodzic nie powinien obiecywać dziecku, że wszystko będzie świetne i że na pewno każda zabawa będzie świetna. Jeżeli będziemy obiecywać dziecku złote góry, możemy mieć pewność, że się zawiedzie, a to na starcie zniechęci je do uczęszczania do przedszkola. Zamiast mówic, że będzie tam dużo milych dzieci i, że na pewno wszyscy stana się jego przyjaciółmi, lepiej powiedzieć, że w tak dużej grupie na pewno znajdzie się ktoś miły, z kim warto będzie się zaprzyjaźnić. Zamiast mowic, że jedzenie będzie pyszne, lepiej skupić się na jakimś aspekcie menu, któryy z pewnością zasmakuje pociesze, choćby miał być to tylko podwieczorek.
Niezwykle ważnym jest także, by trzymać się prawdy mówiąc zarówno o swoich, jak i dziecka emocjach. Nie powinniśmy obarczac dziecka ciężarem naszych oczekiwań by było pogodne, zadowolone, świetnie się bawiło. Prawda jest taka, że tak długa rozląka z rodzicami dla wielu dzieci nie jest łatwa do zniesienia, a tęsknota często nie pozwala na dobrą zabawę. O wiele lepiej poczuje się dziecko, jeżeli powiemy mu, że może troche za nami tęsknić i nic się nie stanie, jeżeli będzie troche smutne. Dobrze poradzic mu, by o swym ewentualnym smutku powiedziało pani, która z pewnościa je zrozumie. Dzięki temu dziecko nie będzie miało wyrzutow sumienia, że nie spełnia naszych oczekiwań i, paradoksalnie, łatwiej będzie mu zapomniec o smutku i rzeczywiście dobrze się bawić.
Warto także uzmysłowić dziecku, że pani, która obejmie nad nim opiekę, jest namiestnikiem mamy i dziecko od tej pory będzie musiało jej słuchać, ale będzie też mogło liczyć na jej pomoc i wsparcie w trudnych chwilach. Ważnym jest uświadomienie dziecku, że przedszkole to nie plac zabaw i prócz dowolnej zabawy trzeba tam także czasami wykonywać polecenia.
Aby dobrze przygotować dziecko do tego ważnego dnia najważniejszym jest przedstawić mu prawdziwy obraz tego, co je czeka. Oczywiście nie chodzi o to, by malować je w czarnych barwach, czy straszyć dziecko, ale pokazywać, że niektóre rzeczy mogą mu się tam nie podobać, lecz warto je znieść, by móc ciekawie spędzać czas wraz z równie „dorosłymi” dziećmi.

Category: Publikacje

- 12 maja 2015

Dodaj komentarz