Jerzy i tajny klucz do Wszechświata

Autor: Stephen W. Hawking , Lucy Hawking

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

ISBN: 978-83-10-11403-7
Wiek przeznaczenia: 6+
Cena: 40 zł

Bohaterem książki jest chłopak, który w pewien sposób odstaje od swych rówieśników. Przyczyną jego inności są jego rodzice, wrogo nastawieni do współczesnej techniki i próbujący zaspokoić swoje potrzeby samodzielnie. Sami robią ubrania, sami wytwarzają prąd, sami produkują żywność. A Jerzy chciałyby żyć, jak inne dzieci. Nie chciałby być uważany przez innych za dziwaka. Jedną z niewielu rozrywek Jerzego jest opiekowanie się świnią Fredem, i to dzięki niemu Jerzy poznaje nowych sąsiadów, którzy odkrywają przed nim nowy, cudowny świat. Jerzy poznaje też najpotężniejszy komputer na świecie i dzięki niemu może wraz z nowymi przyjaciółmi przebywać w przestrzeni kosmicznej i z bliska oglądać kometę i planety naszego układu.

Mimo, że fabuła jest dość prosta i możliwa do przewidzenia (zły naukowiec próbujący wykorzystać Kosmos do własnych niecnych celów), to i tak książkę czyta się bardzo przyjemnie. Można się z niej bardzo wiele dowiedzieć i warto do niej wracać co jakiś czas. Ważne jest też przesłanie książki, mówiące, że wspólnie musimy się starać ratować naszą planetę ponieważ grozi jej realna zagłada. Każdy z nas może w tym pomóc.

Grafika zamieszczona w książce jest trojakiego rodzaju. Z jednej strony są to czarnobiałe rysunki będace ilustracją do fabuły książki. Z drugiej, są to schematy obrazujące wstawki z naukowymi informacjami. Z trzeciej zaś, to piękne kolorowe zdjęcia przedstawiające różne obiekty w kosmosie.

Książka cechuje się dobrą czytelnością. Rysunki nie przeszkadzają w odbiorze tekstu. Użyto czcionki o dość dużym rozmiarze na białym tle. Czyta się ją dobrze, nie męczy oczu.

Twarda okładka, niestety łatwo ulega porysowaniu. Książka szyta. Wygląda na trwałą.

Dobra książka, mogąca zachęcić do zagłębienia się w fascynujący świat nauki. W samym wątku fabularnym można się wiele dowiedzieć na temat funkcjonowania i budowy wszechświata i naszego systemu słonecznego. Dodatkową atrakcją są informacje zawarte w kapsułkach i śliczne zdjęcia kosmosu. Warto przeczytać. To ciekawe połączenie science-fiction z rzetelną wiedzą podane w sposób zrozumiały i interesujący dla młodych czytelników.

Category: Nasze recenzje

- 17 sierpnia 2015