Kilka słów o samodzielności

Na Egodziecka przeczytac mozna nasz artykuł, w którym mierzymy się z powszechnym mniemaniem o konieczności nauki dzieci samodzielności. Serdecznie zapraszam do lektury.
Jedną z najwyżej cenionych przez współczesnych rodziców kompetencją jest samodzielność. Często słyszy się, że obawiają się oni, iż dziecko nie jest wystarczająco samodzielne, że trzeba dzieci uczyć samodzielności, że te czy inne kompetencje na danym poziomie są wymagane. Czy w rzeczywistości samodzielność jest aż tak ważna? Czy jest czymś, czego od dzieci powinno się wymagać? Czy musi być ona podstawą funkcjonowania dorosłego?

Moim zdaniem na każde z powyższych pytań, przynajmniej w pewnym sensie, odpowiedzieć można nie. Zacznijmy od zastanowienia się nad odpowiedzią na drugie pytanie. Dzieci nie muszą być uczone samodzielności, nie trzeba jej od nich wymagać. Każde dziecko pragnie być samodzielnym. Samo, z własnej woli podejmuje się zadań, które jest gotowe podjąć. Maluch, gdy tylko potrafi intencjonalnie sięgnąć stopy, zaczyna zdejmować skarpetki. Kilka miesięcy później podejmuje pierwsze próby samodzielnego ubierania się.
Czytaj całość 

Category: Publikacje

- 12 maja 2015

Dodaj komentarz