Kosmita

Autor: Roksana Jędrzejewska – Wróbel

Wydawnictwo: ING Bank Śląski

ISBN: brak
Wiek przeznaczenia: 4+
Cena: 0 zł

Jest to książka wbijająca w fotel. Opowiada o tym, że w pewnej polskiej, przeciętnej rodzinie pojawia się kosmita. Szkopuł polega na tym, że przybiera formę młodszego brata Oli, bedącej jedną z bohaterek tej książki. Ola bardzo chiała mieć rodzeństwo. Zna młodszą siostrę swojej koleżanki i też by chciała mieć taką w swoim domu. Niestety, jej nowy braciszek jest inny. Mama tłumaczy dziewczynce, że to ona musi być cierpliwa i poczekać aż mały urośnie. Jednak malec rośnie i nic się nie zmienia. Nadal ignoruje wszystkich wokół. Tylko Ola widzi, że coś jest nie tak. Wszyscy inni cieszą się, że dziecko jest takie spokojne i nie sprawia problemów. Prawda jest jednak zupełnie inna. Dopiero wizyta ciotki, która stwierdza, że dziecko nie słyszy, zastanawia rodziców i popycha ich do przebadania chłopca. Diagnoza jaka zostaje postawiona wywraca rodzinne życie do góry nogami. Kacper ma autyzm.

Książka pisana jest z punktu widzenia Oli. To jej emocje – smutek, rozgoryczenie, gniew znajduja się tu na pierwszym planie. Dzięki temu rodzeństwo dzieci chorych na autyzm, do których przede wszystkim książka jest skierowana mogą odnaleźć w niej siebie i przeżyć swoiste katharsis. Drugim bohaterem, którego poznać możemy przynajmniej częściowo od wewnątrz jest Kacper, który sam nie rozumie swych dziwacznych zachowań, czuje się uwięziony i najbardziej ze wszystkich pragnie być taki, jak inni. Dzieki temu, że Ola w końcu jest w stanie, w granicach możliwości, poukładać relacje z bratem i rodzicami, może i tym własnie dzieciom, których rodzin dotknięte są tą chorobą będzie ciut łatwiej zrozumieć zarówno siebie, jak i swe rodzeństwo.

„Kosmita” jest ksiażką ze wszech miar godną polecenia. Nie tylko przybliża trudny i skomplikowany problem relcji w rodzinie z autystycznym dzieckiem ale też pokazuje, że często warto zwrócić się do specjalistów o pomoc. Rodzina Kacpra i Oli jest na równi pochyłej i coraz szybciej zmierza ku katastrofie, do czasu, gdy pojawia się pan Marek „specjalista od kosmitów” (jak nazywa go Ola) i swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera rodzinę. Sama książka również pomaga między innymi dzięki współpracy ze specjalistami – terapeutkami z Fundacji SYNAPSIS, które podzieliły się swoimi doświadczeniami i przeżyciami. Dzięki temu recenzowaną książkę można traktować jako dobre źróło wiedzy wprowadzające w problematykę autyzmu z jednej strony, a z drugiej pokazuje ona problem z innej perspektywy – dzieci zdrowych, które także bardzo cierpią i potrzebują pomocy.

Autorka iustracji Joanna Jung, starała się bardzo by jej rysunki przypominały te rysowane przez dzieci. Dzięki temu zabiegowi ksążka wygląda jakby była współtworzona przez bohaterów, co dodaje jej realizmu i sprawia, że jest jeszcze bardziej przejmująca.

W recenzowanej pozycji użyto czarnej czcionki na białym tle. Nie jest ona bardzo duża, jednakże to, co najważniejsze zostało znacznie powiększone i napisane innym kolorem, co sprawia, że nawet kilkulatek te fragmenty może samodzielnie przeczytać. Cała książka i tak powinna być czytana wraz z rodzicem, gdyż dopiero wtedy może przynieść oczekiwany efekt w postaci ukojenia rozedrganych uczuć rodzeństwa autyków, które znajduje się w niezwykle trudnej sytuacji.

Książka jest świetnie wydana. Wydane zostały dwie wersje w twardej i miękkiej okładce. Wytrzyma wielokrotną lekturę, która z pewnością ją spotka.

Wspaniała książka, która powinna być szeroko rozpropagowana. Nie tylko wśród rodzin w których jeden z członków jest dotknięty autyzmem, lecz także wśród innych, którzy są skłonni oceniać i potępiać nie mając pojęcia o tym, co jest przyczyną nietypowego zachowania innych spotykanych na ulicy. Książka ta potrafi wyciskać łzy z oczu, zwłaszcza gdy czytamy listy kreślone ręką Kacpra, pokazujące jak swoją i najbliższych sytuację postrzega autyk. Gorąco polecamy.

Category: Bez kategorii

- 17 sierpnia 2015