Kotka-Psotka

Autor: Joanna Rzehak

Wydawnictwo: Liwona
ISBN: 8389052369
Wiek przeznaczenia: 1+
Cena: 3 zł

Książka opowiada wierszykiem o kotce, która nie lubiła polować na myszy, zamiast tego bawiła się z nimi. Lubiły ją także wszelkie inne zwierzęta oraz gospodarz, dzięki czemu zawsze miała co jeść. Z założenia miała to być prawdopodobnie opowieść z morałem, jak to dobrze wychodzi się na byciu miłym, jednak w publikacji nic z niczego nie wynika. Kury, które w jednej części gdaczą, że trzeba schodzić jej z drogi, w innej części okazują jej swą sympatię. Gospodarz poi ja mlekiem i dzieli się z nią nawet skórką, podczas, gdy inne koty nie dojadając wyśmiewają się z niej. Nie wiadomo tylko, czym właściwie żywi się przyjazny kot oraz, za co właściwie wiejski gospodarz tak ją faworyzuje, skoro bawi się ona ze szkodnikami. Wierszyk, którym spisana jest historia jest dość niejednorodny, rymy występują różnie, w każdej, bądź w co drugiej linijce. Nie urzeka, ani nie daje się łatwo zapamiętać.

Obrazki są bajkowe, lecz niezbyt ładne. Postaci mają tendencje do niezbyt mądrego uśmiechu, a i do treści nie zawsze są w pełni adekwatne.

Publikacja jest umiarkowanie czytelna. Użyto niezbyt dużej czcionki, która zwykle znajduje się na tle obrazka, które jednak w bezpośrednim sąsiedztwie tekstu zostało wybielone, co daje dziwny efekt jarzenia się tekstu. .

Książka jest trwała, calokartonowa. Nawet roczniak, o ile nie postanowi jej skonsumować, nie powinien jej zniszczyć.

Pozycję wydano w serii „Klasyka wierszyka”, jednak trudno określić, dlaczego się tam znalazł. Książka nie jest mądra, ani dowcipna, szata graficzna także nie urzeka. Nawet za tak niską cenę można bez większego trudu znaleźć publikacje bardziej godne uwagi.

Category: Bez kategorii

- 17 sierpnia 2015