Legenda o rogalach świętomarcinskich

Autor: Eliza Piotrowska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Miejskie

ISBN: 978-83-7503-102-7

Wiek przeznaczenia: 3+
Cena: 9 zł

Omawiana książka, podaje czytelnikowi szereg informacji dotyczących wypieku rogali świętomarcińskich w Mieście Stołecznym Poznaniu. Na samym wstępie autorka zastrzega iż opowiadanie jest tylko legendą, a legendy mają to do siebie, że po wielu powtórzeniach trudno dociec co jest prawdą a co nie. Według prezentowanej w recenzowanej pozycji wersji legendy za wprowadzenie rogali odpowiedzialny jest piekarz Walenty, który został we śnie nawiedzony przez świętego Marcina, który nakazał mu rozwijać własne talenty, by pomagać innym. I tak piekarz Walenty zaczął wypiekać rogale mające przypominać wyglądem podkowę zgubioną przez wyśnionego Marcinowego konia. Piekarz w dniu imienin Świętego rozdawał rogale biednym a sprzedawał bogatym. Tyle legenda, pomniejsze wydarzenia są już bardziej historycznie udokumentowane. A zatem możemy się dowiedzieć że tradycja wypieku rogali została wskrzeszona w 1891 i od tego czasu nieprzerwanie jest kultywowana.  Mimo małej objętości publikacji zawarto w niej szereg informacji które nie są bardzo powszechnie znane. Książka może być zatem nie tylko ciekawą lekturą dla dziecka ale także dla jego rodzica. Polecamy ją przede wszystkim mieszkańcom Poznania, by wiedzieli dlaczego co roku objadają się rogalami z masą makową jednak również inni mogą ją czytać z dużą przyjemnością.

Autorką ilustracji jest Eliza Piotrowska, która jest również autorką tekstu. Ilustrację stanowią ciekawe połączenie fotografii z rysunkami, przy czym dominują rysunki, proste i wystarczająco czytelne.

Książka charakteryzuje się zmienną czytelnością. Wielkość czcionki ulega zmianiej jednak jest wystarczająco duża by kilkuletnie dziecko mogło ją śledzić czytając wspólnie z rodzicem. W niektórych miejscach tło zmienia się, co utrudnia czytanie. W miejscach gdzie tło jest ciemne, kolor liter jest biały.

Książka posiada miękką okładką, jej karty są dość sztywne, całość jest zszyta metalowymi zszywkami.

Książka otrzymuje najwyższą notę za przyjazne czytelnikowi opowiadanie o tradycji, w sposób lekki a jednocześnie nadziewany ważnymi i przydatnymi informacjami. Wielkość czcionki i oprawa graficzna mogą zachęcać do lektury także bardzo małych czytelników. Kolejnym lepem na młodych poszukiwaczy wiedzy może być to, że książka pisana jest wierszem, przy użyciu prostych ale wpadających w ucho rymów. Dodatkowym plusem książeczki jest umieszczenie przepisu na rogale świętomarcińskie, może czytelnicy skuszą się na samodzielne zmierzenie się z trudną sztuką pieczenia poznańskiego specjału.

Category: Nasze recenzje

- 17 sierpnia 2015