Mała orkiestra. Przewodnik dla dzieci o muzyce

Autor: Magdalena Marcinkowska

Wydawnictwo: Papilon

ISBN: 978-83-245-7071-3
Wiek przeznaczenia: 6+
Cena: 29 zł

Mała orkiestra jest jedną z książek, na które wiele osób oczekiwało latami, i która wypełnia istotną lukę w naszym rynku wydawniczym. Dostarcza ona wiele rzetelnej wiedzy o instrumentach, muzyce i tematach pokrewnych w sposób prosty i zrozumiały dla dzieci. W części poświęconej charakterystyce poszczególnych instrumentów zapoznać się można nie tylko z opisem mniej lub bardziej znanych instrumentów uporządkowanych według naukowego podziału, lecz również z ciekawostkami dotyczącymi kompozytorów, którzy się nimi posługiwali. Poznać można szczegóły anatomiczne poszczególnych instrumentów oraz różnice między nimi zarówno w budowie, jak i w brzmieniu. O tym ostatnim autorka opowiada niezwykle barwnym i plastycznym językiem, który pozwoli dziecku w ogromnym stopniu poszerzyć słownictwo, ale także ćwiczy u czytelnika umiejętność opisu. Prócz instrumentów, książka dostarcza wiedzy także na temat orkiestry oraz różnych rodzajach zespołów wykonujących muzykę klasyczną. Opisuje, czym jest opera, jaką rolę pełni dyrygent, czym jest partytura, daje także podstawy zapisu nutowego. Dostarcza zatem niemal pełnej wiedzy na temat teorii muzyki, jaka posiadać powinien nie tylko uczeń szkoły podstawowej, czy gimnazjum, ale także każdy kulturalny człowiek.
Dodatkiem do książki jest płyta CD zawierająca nagrania brzmień większości przedstawionych w książce instrumentów. Słuchacz ma zatem unikalną możliwość usłyszenia izolowanego dźwięku instrumentów, które zwykle, o ile w ogóle się z nimi styka, słyszy zbiorowo słuchając koncertów.

Książka zawiera wyraźne zdjęcia przedstawiające zarówno instrumenty, jak i kompozytorów, które są niezwykle przydatne, gdyż umożliwiają późniejsza identyfikację danego instrumentu.

Publikacja przeznaczona jest głównie do starszych odbiorców (6+), zatem czytelność nie pełni ważnej roli, tym niemniej jest ona bez zarzutu. Czcionka, choć niewielka, jest czarna i znajduje się na białym, lub bardzo jasnym tle.

Książka jest szyta, lecz okładkę posiada miękką. Mimo to, jeżeli będzie traktowana z należnym szacunkiem, powinna wytrzymać długotrwałe użytkowanie.

Świetna pozycja, zasługująca na to, by znaleźć się na każdej półce. Przy pomocy dodanej płyty można stymulować wrażliwość słuchową już u noworodka, a ciekawostki zawarte w książce zainteresować mogą i rodzica. Książkę ta zdecydowanie posiadać powinna każda szkoła i przedszkole, gdyż jest niezastąpioną pomocą w nauce muzyki.

Category: Nasze recenzje

- 17 sierpnia 2015