Nie chciałbyś …

Autor: rózne tomy mają różnych autorów

Wydawnictwo: Book House
ISBN: 83-7423-413-X
Wiek przeznaczenia: 6+
Cena: 3 zł

W książki mają bardzo ciekawe założenie. We wstępie czytelnik dowiaduje się w jakiej epoce historycznej się znalazł i kim jest. Zabieg ten pozwala czytającemu książkę bardziej wczuć się w daną epokę i silniej przeżywać opisywane sytuacje. I tak w książce „nie chciałbyś być rzymskim gladiatorem dowiadujesz się, że jesteś mieszkańcem Galii, który po kolejnym nieudanym powstaniu zostaje niewolnikiem i zostaje sprzedany właścicielowi szkoły gladiatorów. Życie tych nieszczęsnych ludzi, jest pokazany w sposób dosyć dokładny i dający wyobrażenie o kulturze w której ten krwawy sport się rozwijał. Treść jest dosyć brutalna, ale pisanie o walkach gladiatorów w inny sposób byłoby śmieszne. Bohater w którego wciela się czytelnik na końcu książki jest zabijany a jego zwłoki trafiają do masowego grobu. Tak więc autor nie buduje romantycznego mitu gladiatora a raczej pokazuje los jaki przypadał zdecydowanej większości niewolników, którzy mieli umierać ku uciesze gawiedzi. Podobnie jest w innych książkach serii. Zycie bohaterów jest trudne, pełne utrapień, klęsk żywiołowych, głodu, pasożytów, ucisku fiskalnego, przemocy. Wartością serii jest także to, że pokazuje poszczególne kultury nie z pozycji faraona, cesarza, czy bogacza, lecz z pozycji osób znajdujących się na samym dole drabiny społecznej. Ukazuje też, że wielkie zdobycze cywilizacyjne były okupione potem i krwią setek tysięcy ludzi, którym nie pozostawiono żadnego wyboru. Nawet książka o olimpiadzie w starożytnej Grecji, pokazuje jak brutalny był sport w antycznych czasach i jak stanowił właściwie wyłącznie przygotowanie do walki i zabijania. Ciekawe jest też to, że nasi bohaterowie właściwie nic nie zyskują albo zyskują bardzo niewiele. Budowniczy piramidy po skończeniu jednej i pochowaniu faraona musi rozpocząć budowę kolejnego monstrualnego grobowca dla kolejnego władcy, zwycięzca olimpiady, dostaje wieniec, dzban oliwy i może już wracać dalej orać pole. W sumie najlepiej kończy gladiator który umiera i dają mu wreszcie spokój. Książka może uświadomić młodym czytelnikom w jak spokojnych czasach obecnie żyjemy, jakie nasze życie jest łatwe. Dużą zaletą serii jest nieunikanie trudnych sformułowań, pojawia się sporo określeń, z którymi czytający mógł się wcześniej nie spotkać (np. klaustrofobia, efeb, bestriarius). Jako duży pozytyw należy zaliczyć umieszczony na końcu każdej książki słowniczek w którym objaśnione są terminy użyte w książce. Pomocny jest też indeks słów kończący każdą z omawianych pozycji.

Wszystkie książki są ilustrowane przez tego samego artystę. Są czytelne dosyć dokładne i jednocześnie karykaturalne. Są doskonałym uzupełnieniem dla tekstu. Mimo, że rysunki mogłyby by być bardzo brutalne to autor stara się minimalizować drastyczność. Brak jest rysunków pokazujących rozszarpane ludzkie zwłoki, nie jest pokazywana krew. Tragiczne wypadki pokazywane są w takim momencie gdy nieszczęście już się wydarzyło ale ofiara jeszcze nie odniosła obrażeń, na przykład pod jeźdźcem rozpadł się rydwan, ale nieszczęśnik jeszcze nie uderzył w ziemię. Dzięki temu zabiegowi można opowiadać o strasznych rzeczach nie będąc zbytnio drastycznym.

W książce występuje kilka rodzajów czcionek i kilka jej rozmiarów. Główny tekst pisany jest dosyć dużą czcionką która jest w pełni czytelna dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Poboczne teksty są trochę mniejsze lecz również nie powinno być trudności z ich odczytaniem, tym bardziej, że zdecydowana większość tekstu umieszczona jest na białym tle.

Książki w miękkiej foliowanej oprawie, kartki wydrukowane na dość grubym papierze, dosyć trwałe. W rękach dziecka obeznanego z książkami powinny służyć przez lata.

Książki są warte polecenia, ponieważ stanowią bogate źródło informacji podane w bardzo przystępny sposób. Także rodzice mogą się z niej znaleźć wiele ciekawych informacji. Ich wspólna lektura może stanowić doskonały pretekst do rozmów o zmianach w postrzeganiu świata, o ówczesnych i współczesnych prawach człowieka. Dla wszystkich którzy w przyjemny sposób chcą się uczyć historii powinna być to obowiązkowa lektura.

Category: Nasze recenzje

- 13 maja 2015

Dodaj komentarz