Nocny Maciek

Autor: Paweł Pawlak

Wydawnictwo: Stentor

ISBN: 978-83-61245-12-4
Wiek przeznaczenia: 2+
Cena: 15 zł

Książka przedstawia przygodę Maćka, który jest ksieżycem. Pewnego wieczoru w pracy, czyli świeceniu, przeszkadza mu powtarzający sie dźwięk „dzyń, dzyń”. Postanawia wyruszyć, by dowiedzieć się co jest jego źródlem. Dociera w końcu do robaczka, który rozpacza nad zniknięciem słońca. Zamysłem autora było stworzenie ksiazki, która pomagalaby najmłodszym zmagać się z lękiem, ciemnością i samotnością. Czy powiodło mu się? Trudno powiedzieć. Większa część opowieści skupia sie razej na poszukiwaniach, niż na samym robaczku. Książka jest w miarę ciekawa, lecz nie urzeka, nie oczarowuje.

Ilustracje cechuje bardzo intensywna kolorystyka i liczne kontrasty. Są żywe, wesołe i przykuwają uwagę, a przy tym dalekie są od banalności.

Książka jest mało czytelna. Mimo, że czcionka nie jest bardzo mała (choć trudno byłoby nazwać ją dużą), trudno ją dojrzeć, gdyż często znajduje się na ciemnym tle, a jej kolor jest mało wyrazisty. Fiolet, nawet jasny, nie jest dobrze widoczny na granatowym tle, zwłaszcza, że żółty księżyc dużo silniej przyciąga uwagę.

Książka jest dobrze wydana. Posiada twardą okładkę, jest szyta, a kartki są twardsze, lekko błyszczące.

Bajka na dobranoc, którą z pewnością można przeczytać dziecku przed snem, lecz wątpliwe, by mogła pełnić funkcję terapeutyczną. Pomimo, że jest ładna i nieźle napisana, nieco brakuje w niej magii.

Category: Nasze recenzje

- 17 sierpnia 2015