Nulik i Poloniusz. Czarodziejski kolorowy rumak dwukołowy

Autor: Matthias Sodtke

Wydawnictwo: KIKA
ISBN: 978-83-931290-1-0
Wiek przeznaczenia: 3+
Cena: 20 zł

Jest to drugie spotkanie z sympatycznym królikiem o imieniu Nulik oraz żabą – Poloniuszem. Tym razem znajdują rower, który wspólnie remontują i który jednemu z nich całkowicie odmawia posłuszeństwa. Książka, podobnie, jak pierwszy tom serii jest niezwykle ciepła i mądra. Pokazuje przyjaciół w trudnej dla nich chwili – jeden z nich ponosi porażkę w czymś, co drugiemu przychodzi bez trudu. Obaj bohaterowie prezentują bardzo dojrzałe postawy. Jeden z nich unosi się gniewem, lecz po chwili bardzo tego żałuje, a drugi nie wdaje się w kłótnię, lecz współczuje przyjacielowi i daje mu czas na uspokojenie. W między czasie, dzięki temu, że wykazał się gotowością do bezinteresownej pomocy, udaje mu się rozwiązać problem przyjaciela, dzięki pełnemu altruizmu zachowaniu. Bohaterowie nie są ideałami, lecz bardzo, ale to bardzo starają się być dla siebie dobrzy. Dają przy tym świetny przykład młodym czytelnikom, którzy ich losy śledzą z zapartym tchem i pałają do nich wielką sympatią. Dzieje się tak dlatego, że jest to po prostu opowieść, a nie dydaktyczna powiastka z tezą. Każdy czytelnik, nawet najmłodszy, sam wyciąga wnioski. A będą one na pewno konstruktywne. Zająca i żabę po prostu chce się naśladować z czystej sympatii do nich samych.

Obrazki są, podobnie jak w pierwszym tomie bardzo przejrzyste i sympatyczne. Świetnie uzupełniają tekst nie przytłaczając go.

Książka jest bardzo czytelna. Użyto dużych, czarnych liter na białym tle. Tekst często znajduje się na innej stronie, niż obrazek, a zawsze jest od niego wyraźnie oddzielony. Nawet czterolatek, zaznajomiony ze sztuką czytania, jest w stanie samodzielnie czytać ta pozycję.

Książka posiada twardą okładkę, dość sztywne, lekko błyszczące strony oraz jest szyta. Dziecko, które wie, jak obchodzić się z książkami nie jest dla niej zagrożeniem.

Kolejna świetna, ze wszech miar godna polecenia książka o Nuliku i Poloniuszu. Posiada wszelkie cechy, za które dzieci oraz rodzice mogą ją pokochać.

Category: Nasze recenzje

- 17 sierpnia 2015