Nulik i Poloniusz. Czy są gdzieś muchy o smaku marchewkowym?

Autor: Matthias Sodtke

Wydawnictwo: KIKA
ISBN: 978-83-931290-0-3
Wiek przeznaczenia: 3+
Cena: 20 zł

Jest to pierwszy tom serii o zającu Nuliku i żabie Poloniuszu, którzy są najlepszymi przyjaciółmi i razem robią prawie wszystko, a chcieliby wszystko, lecz pewnych faktów, jak na przykład różnice gatunkowe, nie da się przeskoczyć. I o tym właśnie traktuje książeczką. Czy można przyjaźnić się z kimś, kto jest od nas inny. Można w niej przeczytać o przyjaźni, jednak bez zadęcia, o tym, że pragnie się z bliską osobą dzielić wszystko, jednak nie wszystko się da. A także o tym, że, i różnice, i wynikające z nich kłopoty mogą spajać relacje między „ludźmi”. Bohaterowie są szalenie sympatyczni. Odnoszą się do siebie z ogromnym szacunkiem i naprawdę z dużym poświęceniem gotowi są dbać o siebie wzajemnie. A wszystko to okraszone jest dużą dozą ciepłego humoru. Język, jakim pozycja jest napisana jest dość prosty, ale przy tym bogaty. Zdania nie są nadmiernie rozbudowane, jednakże podczas lektury nie sprawiają wrażenia zbyt prostych. Książka jest dla dziecka trzy – czteroletniego w pełni zrozumiała, zarówno pod względem formy, jak i treści.

Obrazki są urocze i świetnie ilustrują opowieść. Mimo, że postaci narysowane są w sposób dość prosty, ich mimika jest wyraźnie uwydatniona, co jest ważne w książeczce o emocjach, którą jest przecież recenzowana pozycja.

Czytelność jest bardzo dobra. Tekst jest wyraźnie oddzielony od rysunków. Bardzo często znajduje się na całkiem oddzielnej stronie. Tło zawsze jest białe, czcionka czarna i na prawdę bardzo duża. Cztero – pięciolatek posiadający umiejętność czytania może sobie z nią bez kłopotu poradzić.

Książeczki są szyte, posiadają twardą oprawę. Strony są błyszczące, ale nie utrudnia to obcowania z tekstem. Plusem jest niewielki rozmiar publikacji, który pozwala ją zabrać z sobą do samochodu bądź w inne miejsce, gdzie dziecko będzie mogło zapobiec nudzie czytając.

Książka ze wszech miar godna polecenia. Ładna grafika została tu połączona z poważną treścią podana jednak w sposób błyskotliwy, lekki i zabawny.

Category: Nasze recenzje

- 17 sierpnia 2015