Przygody Kota Detektywa

Autor: Piotr Rowicki

Wydawnictwo: Wilga

ISBN: 978-83-259-0040-3
Wiek przeznaczenia: 3+
Cena: 25 zł

Książka zawiera krótkie opowiadania o sprawach, jakie rozwiązał detektyw Mruczysław Pazur. Są one dość proste i łatwe w odbiorze, chociaż poziom intelektualny tytułowego bohatera wyraźnie wybija sie ponad innych i często używa on słów niezrozumiałych nawet dla jego rozmówców (co bardzo podwyższa jakość książki, gdyż dziecko ma możliwość nauczenia się kilku nowych, trudnych słów). Fabularnie nie zachwyca i, zdaniem autorki niniejszej recenzji, brakuje tu elementu zagadkowego – czytelnik nie ma szans samodzielnie zastanowić się i rozwiązać zagadki. Mimo to opowieści czyta się z przyjemnością i są one ciekawym wstępem do lektury kryminałów w nieco późniejszym wieku (kryminaly dla dzieci 10+ stają się coraz bardziej popularne i coraz lepsze).

Obrazki w publikacji są duże i czytelne, uzupelniają treść książki, i ułatwiają jej zrozumienie niewprawionemu czytelnikowi, który jest jej adresatem.

Książka jest edycyjne bardzo dobrze przygotowana pod kątem czytania jej przez małe dzieci. Użyta czcionka jest duża, nic nie zakłóca jej czytelności, gdyż umieszczona jest na białym tle i oddzielona od rysunków. Fragmenty tekstu są ciut długie, co może być zniechęcające dla dziecka, które dopiero uczy się czytać, lecz już bardziej wprawiony sześciolatek (a nawet dobrze czytający czterolatek – na takim książkę testowaliśmy), zachęcony przez nietypową jak na lekturę dla dzieci treść, bez kłopotów poradzić sobie z przeczytaniem jej.

Pozycja jest trwała, posiada twardą okładkę, jest szyta.

Jest to dobra propozycja, za pomocą której zachęcić można dzieci do samodzielnej lektury. W miarę interesująca treść i starannie dopracowana edycja sprawiają, że jest to jedna z nielicznych książek dedykowanych kilkulatkom, która z jednej strony może ich zainteresować, a z drugiej będzie dla nich rzeczywiście przystępna.

Category: Nasze recenzje

- 17 sierpnia 2015