Recenzja „Rodzicielstwa bliskości” na blogu Loulou

996_rodzicielstwobliskoscifront3d555pxszerNa stronie Louloublog.pl przeczytać można recenzję naszej książki. Zapraszamy do lektury.

Jako mama noworodka, bez wielkiego doświadczenia a za to z ogromną liczbą pytań, obkupiłam się w różnego rodzaju poradniki, książki psychologiczne i tak trafiłam na tę właśnie, autorstwa Państwa Minge.
Termin nie był mi znany, ale dobrze brzmiał – no bo jak inaczej wychowywać swoje dziecko, jak nie w poczuciu bliskości i miłości? Czym jednak z definicji jest rodzicielstwo bliskości? To teoria, która mówi, że dziecko tworzy z opiekunami silną więź emocjonalną, która ma wpływ na całe jego przyszłe życie. Wrażliwi i dostępni emocjonalnie rodzice pomagają dziecku zbudować bezpieczny styl przywiązania, który sprzyja prawidłowemu rozwojowi społecznemu i emocjonalnemu oraz wpływa na poczucie szczęścia obecnie i w przyszłym życiu. Mniej wrażliwi i oddaleni emocjonalnie rodzice – którzy zaniedbują potrzeby dziecka – nie zapewnią warunków do wytworzenia bezpiecznego stylu przywiązania, a tym samym w przyszłości może ono mieć różnego rodzaju problemy psychiczne. Rodzicielstwo bliskości ma zwiększyć szanse dziecka na bezpieczny styl przywiązania. Jest coś, co odróżnia rodziców wychowujących swoje dziecko tradycyjnie, czyli np. spanie z dzieckiem, noszenie w chuście, długie karmienie piersią, niestosowanie kar i nagród. Powyższe przykładowe czynności można wybrać lub odrzucić w zależności od swoich potrzeb. Czyli tak naprawdę, większość z nas to rodzice bliscy swoim dzieciom. Każdy z nas bez dodatkowych argumentów przytula dziecko, uspokaja je gdy płacze, zaspokaja jego potrzeby.

Czytaj dalej

Category: Recenzje naszych produktów

- 22 października 2015