Robin Hood

Autor: Tadeusz Kraszewski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Miejskie

ISBN: 9788389525048
Wiek przeznaczenia: 10+
Cena: 19 zł

Książka o przygodach Robin Hooda, właściwie powinna być przewidywalna. Ta jednak jest inna niż wszystko to, do czego jesteście przyzwyczajeni w filmach i serialach. Tutaj przyczyny zejścia Robina na drogę leśnego bandyty są zupełnie inaczej przedstawione. Przede wszystkim konflikt między szeryfem a Robinem ma podłoże narodowościowe. Robin Hood jest saksońskim rycerzem którego rodzina straciła wpływy i majątek w wyniki zwycięzkiej inwazji Normanów. Mimo, iż od tamtego wydarzenia minało ponad 100 lat to animozje między Sasami i Normanami są nadal żywe. Takie przedstawienie sprawy nadaje sens walce Robin Hooda i jego „leśnych rycerzy” z okupantem. Dlatego też może się on cieszyć dużym poparciem biedoty, bo przecież ich pochodzenie jest wspólne a obecni panowie Anglii są etnicznie obcy. Książka jest też mniej nasycona wydarzeniami niż filmy i seriale. Właściwie to historia toczy się dość leniwie, brak jest porywających pościgów czy pojedynków na zamkowych blankach. Za to jest trochę bardziej ralistyczne przedstawienie życia angielskich chłopów i powodów dla których szeryf ich niemiłosiernie łupi. Oczywiście z jednej strony jest to jego pazerność, ale z drugiej pieniądze są potrzebne ponieważ król Ryszard Lwie Serce (który praktycznie przez cały czas jest poza Anglią i słabo zna angielski) wojuje na wyprawach krzyżowych. Akcja ksiażki toczy się na przestrzeni wielu lat i obejmuje ponad dwie dekady. Warto ją przeczytać, chociaż nie jest to lektura porywająca.

Grafikę stanowią czarno – białe rysunki. Bardzo proste niezbyt szczegółowe. Nie jest ich dużo pojawiają sie co kilka – kilkanaście stron.

Stosunkowo mała czcionka jest umieszczona na białym tle. Książka jest dość obszerna ma 377 stron, może zatem stanowić spore wyzwanie dla młodego czytelnika.

Książka posiada miękką okładkę, jest klejona. Zapewne nie przetrwa szorstkiego traktowania, jednak kilkukrotne przeczytanie przez nastolatka powinna przetrzymać.

Książka ciekawa, zwłaszcza dla socjologów – amatorów. Mogą oni dostrzec głębię konfliktów etnicznych w historii już wielokrotnie opowiedzianej. Można ją przeczytać, jednak mniej wytrwałych może znudzić. Może też zachęcić do poszukania innych książek traktujących o średniowieczu i lepszego zglebienia tej fascynującej epoki.

Category: Nasze recenzje

- 17 sierpnia 2015