Usypianie dzieci – wieczorny rytuał czy udręka rodzica?

Na portalu Dziecipoznan.pl ukazał się nasz artykuł na temat usypiania dzieci. Jeżeli usypianie dziecka to dla ciebie codzienny koszmar byc może kilka rad w nim zawartych pomoże.

Od lat w niemal każdym poradniku poruszana jest kwestia zasypiania, a właściwie usypiania dzieci. Szkoły są przeróżne – poczynając od nauczania usypiania niemowląt przez wypłakanie, aż do wspólnego spania z dziećmi. Mimo, że teorie te nie mogą być pod żadnym względem uznawane za równorzędne, każda ma swoich zwolenników i przeciwników, którzy przerzucają się argumentami.

W kwestii zasypiania ważnym jest, by przyjąć pewne założenia, które stanowić mogą punkt wyjścia. Po pierwsze żadne dziecko nigdy nie musiało uczyć się spać. Jest to jeden z odruchów, a zatem umiejętność wrodzona, której w żaden sposób uczyć nie trzeba. Drugim jest to, że również każde dziecko potrafi zasnąć. Co prawda niektóre dzieci potrzebują do tego tulenia, inne kołysania, a niektórym wystarczy przytulenie kocyka. Trzecim założeniem, jakie pragnę tu przyjąć jest, że żaden z tych sposobów nie jest gorszy, ani lepszy od innych. Niektóre, to prawda, bywają bardziej męczące dla rodziców, jednak żaden z nich nie jest sam w sobie zły i niewłaściwy. Tak, jak każdy dorosły ma nieco inną konfiguracje potrzeb, tak i każde dziecko jest nieco inne i jego potrzeby związane z zasypianiem są inne.

Czytaj dalej

Category: Publikacje

- 12 maja 2015

Dodaj komentarz