Wielka księga pytań i odpowiedzi

Autor: Dorotea Garozzo, Laura Tassi

Wydawnictwo: Papilon

ISBN: 978-83-245-7149-9
Wiek przeznaczenia: 6+
Cena: 40 zł

„Wielka księga pytań i odpowiedzi” jest naprawdę obszerna, zawiera kilkaset pytań podzielonych na piętnaście kategorii. Doba stroną tej pozycji jest ilość informacji w niej zawarta. Dotyczy to nie tylko pytań jakie w niej umieszczono, a wiele z nich nie jest łatwych, lecz także odpowiedzi, które są dosyć obszerne i poza częściami – „Księgami quizów”, nie ograniczają się do wskazania prawidłowej odpowiedzi, lecz podają kilkuzdaniowe wyjaśnienia.

Książka powstała we Włoszech i to po niej widać. Część pytań dotyczy Włoch lub w jakiś sposób się do nich odnosi. Pytania te są o tyle ciekawe, że pewnie nie pojawiłyby się w książce stworzonej przez Polaków. Możemy dzięki temu troszkę lepiej poznać kulturę włoską i ich spojrzenia na świat.

Recenzowana pozycja nie jest księgą, w której powinniśmy znaleźć pełne wyjaśnienie postawionych pytań. Jednak jej przeczytanie może być dobrym sposobem na zainteresowanie się wieloma tematami, które z różnych względów do tej pory omijaliśmy. Jeśli zachęci do poszukiwania bardziej szczegółowych odpowiedzi do z całą pewnością znakomicie spełni swoją rolę.

Opisywana książka jest nasycona znaczną liczbą kolorowych zdjęć, odnoszących się do zawartych w niej pytań. Zdjęcia są wyraźne, wystarczająco duże by można było swobodnie przyjrzeć się szczegółom.

Czytelność jest bardzo nierówna. Pytania są pisane znacznie większą czcionką niż odpowiedzi, jednak najmniej czytelne są podpowiedzi umieszczone pod pytaniami. Przy ich pisaniu użyto czcionki imitującej odręczne pismo. Jego przeczytanie może stanowić trudność dla dziecka niewprawionego w czytaniu. Teksty są umieszczone na różnorodnych tłach, nigdy nie jest to czysta biel. To w nieznacznym stopniu utrudnia czytanie. Dobrym pomysłem jest wydzielenie oddzielnych ramek do każdej ze szczegółowych prawidłowych odpowiedzi.

Książka ma twardą okładkę, jest szyta. Drukowana na dobrej jakości papierze. Trwała.

Książa jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6+. Można ją czytać dziecku i przez wspólne czytanie zainteresować różnymi dziedzinami wiedzy. Ponieważ pytania nie są długie, a książka jest skonstruowana w ten sposób, że nie trzeba jej czytać od deski do deski, a można swobodnie przeskakiwać z miejsca na miejsce, pozycja ta może być łatwo dostępna także do samodzielnej lektury. „Wielka księga…” może być kopalnią wiedzy i źródłem rozrywki zarówno dla starszych jak i młodszych czytelników.

Category: Bez kategorii

- 17 sierpnia 2015