Wywiad z nami w Psychologii w Szkole

W Psychologii w Szkole ukazał się wywiad z nami. Zapraszamy do lektury!

Jeszcze kilkanaście lat temu dziecko wychodziło ze szkoły i uwalniało się od ewentualnych wrogów, a złośliwa plotka miała ograniczony zasięg. Teraz bywa, że nawet domowe zacisze nie chroni przed prześladowaniami. Wystarczy bowiem włączyć telefon czy komputer, żeby narazić się na niewybredne ataki, często anonimowe – mówią Natalia i Krzysztof Minge.

Natalia i Krzysztof Minge są psychologami, autorami warsztatów dla dzieci i rodziców. Interesują się m.in. rodzicielstwem bliskości oraz wspomaganiem rozwoju dzieci. Fascynuje ich rozwój ludzkiego mózgu, zwłaszcza jego początki.

Piotr Żak: – Na początku roku szkolnego przez media przetoczyła się fala tekstów o tym, jak to szkoła przyczynia się do depresji uczniów. Czy rzeczywiście szkoła jest winna depresji młodych ludzi? A jeśli tak, to w jakim stopniu?
Natalia Minge: – Nie można obarczać szkoły wyłączną winą za zły stan psychiczny młodych ludzi. Wśród istotnych przyczyn depresji trzeba też koniecznie wymienić zaburzone relacje rodzinne, spowodowane głównie problemami finansowymi oraz nadużywaniem substancji psychoaktywnych, zwłaszcza alkoholu, co w naszym kraju jest, niestety, zjawiskiem powszechnym. Problemem jest także zbyt mała ilość czasu spędzana wspólnie przez członków rodziny, a także zbyt wiele czasu poświęcanego przez młodych ludzi mediom, które rozbudzają potrzeby i oczekiwania, nie dając szans na ich zaspokojenie. Tym niemniej szkołę koniecznie wśród winowajców umieścić trzeba. Jest bowiem miejscem, w którym dzieci spędzają dużą część swego czasu, ale na ogół nie znajdują wsparcia. W dodatku nawet nauczyciele o rozległej wiedzy przedmiotowej często nie są przygotowani do pracy pedagogicznej. Oczywiście nie da się precyzyjnie ocenić, w jakim stopniu szkoła jest winna depresji. Spośród dwóch podobnie traktowanych uczniów ten, który znajdzie w domu zrozumienie i wsparcie, może uniknąć depresji, a jego kolega może nie mieć tyle szczęścia, jeśli kłopoty w szkole połączą się z konfliktem z rówieśnikami czy zaniedbaniem ze strony rodziców.

Czytaj całość

Category: Media

- 30 kwietnia 2015