Zwierzaki cudaki. Księga najdziwniejszych zwierząt świata

Autor: Bibi Dumon Tak

Wydawnictwo: Dwie Siostry

ISBN: 978-83-608-5085-5
Wiek przeznaczenia: 3+
Cena: 29 zł

Książka holenderskiej autorki opowiada o kilkudziesięciu gatunkach zwierząt, jednakże czyni to w sposób zupełnie różny od tego, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w licznych publikacjach dla dzieci. Autorka pisząc o fascynujących stworzeniach przytacza wyłącznie fakty najbardziej interesujące, w dodatku czyni to w sposób bardzo oryginalny. Książkę czyta się nie jak wykład, lecz jak opowiadanie fascynata, który pragnie nas zarazić swoją pasją i w dodatku całkowicie mu się to udaje. Od „Zwierzaków cudaków” nie sposób się oderwać i chciałoby się całą pochłonąć od razu. Sposób, w jaki została napisana – każdemu zwierzęciu poświęcona jest strona, półtorej, ale do wielu z nich autorka powraca na marginesach stron następnych, przytaczając, a jakże, jeszcze ciekawsze i bardziej dziwaczne fakty z życia zwierząt, sprawia, że nie sposób się znudzić, a nieraz lekturze towarzyszą wybuchy śmiechu. Dzięki swobodnej formie opowiadania, książki z przyjemnością posłucha trzylatek, a i rodzic poczyta ją z ogromną przyjemnością.

Ilustracje autorstwa Fleur van der Weel są zupełnie różne od tego, do czego przyzwyczaili nas autorzy książek o zwierzętach. Są, przede wszystkim, czarno-białe, często schematyczne, a przy tym świetnie oddają najważniejsze cechy omawianych stworzeń. Świetnie uzupełniają tekst, nie sprawiając wrażenia, że to one są najważniejsze.

Książka drukowana jest standardowej wielkości czcionką, czarną na białym lub białą na czarnym tle. Obrazki nie przeszkadzają w lekturze. Papier nie jest śnieżnobiały (dzięki czemu mniej męczy wzrok), a przy tym jest świetnej jakości.

Książka posiada twarda okładkę, jest szyta, wydrukowana na papierze świetnej jakości. Powinna wytrzymać naprawdę wiele.

Fenomenalna pozycja dla miłośników zwierząt, lecz także dla tych, którym nigdy nie wydawały się one szczególnie interesujące. Bardzo wciąga i uczy, choć wcale się nie stara. Świetna książka dosłownie dla każdego.

Category: Nasze recenzje

- 17 sierpnia 2015